Co s sebou na dlouhý pochod bez přespání
Co si vzít s sebou na dlouhý pochod bez přespání? Při takovém pochodu je důležité myslet na několik věcí. Předně je potřeba se sbalit velmi úsporně, ale zároveň tak, aby žádná z nutností nechyběla. Čím bude baťoh lehčí a menší, tím lépe.
Nejdůležitější části těla jsou nohy a proto je nutné mít dobrou sportovní obuv (nejlépe tenisky, které již jsou vychozené), ideálně trošku větší, než je noha - při sestupech z prudkých kopců by se noha neměla posunout až k hraně boty (pak vznikají puchýře). Pořádně ostříhané nehty na nohou je taky nutnost. Pro případ úrazu či puchýřů je vhodné mít objímadlo, trojcípý šátek, náplasti na rány a náplasti na puchýře. Dále je důležité udržovat nohy v suchu a teple, tudíž s sebou náhradní ponožky (tak 3 páry), v případě velkého promočení bot lze dočasně použít mikroténové sáčky, které lze vložit mezi nohu a ponožku. Mít v baťohu náhradní boty či sandály (ty jsou dobré na překonávání bahnitých úseků, které např. v Beskydech jsou) je taky možné. Další typický zdravotní problém, který může zcela zhatit pochod je tzv. 'vlk' - opruzenina mezi hýžděmi vzniklá neustálým třením při dlouhé chůzi. Většinou o tomto problému lidé (i děti) neradi mluví a velmi ho podceňují. Zde následuje citace z pravidel závodu Beskydská sedmička: "40% lidí, kteří nedojdou do cíle, doplácí převážně na rozedřený rozkrok a prsty na nohou, přitom stačí si jen dobře namazat nohy vazelínou, ostříhat nehty a máte klid". Namazání vazelínou či Indulonou tedy platí nejen pro chodidla, ale i rozkrok, včetně hýždí.
Dále je potřeba být připraven dle počasí. V noci bývá zima a tak je dobré mít s sebou dlouhé kalhoty, mikinu s dlouhým rukávem, lehká nepromokavá větrovka, čepice a rukavice. Přes den stačí kraťasy a tričko, případně kšiltovka. Do baťohu je určitě dobré vzít si i náhradní tričko. Pro případ dešťě pončo či plášťenku - ideálně, ať se pod ní schová i baťoh.
Dále je potřeba myslet na dostatek energie. Nejdůležitější je voda - doporučujeme minimálně 1,5l vody. Vodu je dobré mít umístěnou tak, ať k ní máte okamžitý přístup. Pokud by 1,5l lahev byla velká, lze mít s sebou 0,5l lahev po ruce a zbytek mít schované v baťohu. V horách bývají většinou prameny, kde lze vodu doplnit. Jídlo si musí každý vzít dle svého uvážení: vhodné jsou lehké a skladné energetické tyčinky, hroznový cukr, čokolády, atd. Je možné si s sebou vzít i namazaný chléb, rohlíky, atd. - vždy je ale potřeba mít na paměti, čím težší baťoh na zádech, tím se během 20ti a více hodin pronese.
Díky tomu, že dlouhé přechody se jdou i v noci, je potřeba mít s sebou čelovku a náhradní baterky. Náhradní čelovka je taky dobrá věc. Pro případ jakéhokoliv problému je zcela nutné mít s sebou plně nabitý telefon a jistou hotovost (např. na přepravu domů).
Seznam věcí ještě jednou (podtržené věci jsou nutné, ostatní dle uvážení):
Věci do báglu:
1,5L vody (z toho 0,5L zvlášť)
Tyčinky + hroznový cukr (prostě jídlo na celý pochod)
vazelína, oliv.olej, náplasti, obvaz
dlouhé kalhoty
mikina (2-3 vrstva)
větrovka
1x termo triko
3x ponožky
čepice a rukavice
pončo nebo pláštěnka
trojcípý šátek
pytlíky body-hot + proužky do bot
náhradní boty či sandály
čelovka + náhradní baterky + náhradní čelovka
telefon + peníze
mikroténové sáčky na nohy (nic to neváží a může to pomoct)
Na sebe:
cyklo kraťasy, nebo outdoor
(termo)triko
běžecká obuv
hodinky
kšiltovka
dobrou náladu a odhodlání!!!!